Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego
Heals sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin jest Regulaminem Organizacyjnym podmiotu leczniczego Heals sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 000780941, NIP 5272889763, REGON: 383063446, kapitał zakładowy 5.000 zł, będącej zarejestrowanym Podmiotem Wykonującym Działalność Leczniczą o numerze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą 000000224739 (dalej „Podmiot Leczniczy”).
- Podmiot Leczniczy działa na podstawie:
- przepisów prawa, w tym w szczególności ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- Wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą;
- Niniejszego Regulaminu;
- Umowy Spółki.
- Pojęcia niezdefiniowane w niniejszym Regulaminie Organizacyjnym mają takie samo znaczenie, jakie przypisano im w Regulaminie świadczenia usług telemedycznych.
- Podmiot Leczniczy prowadzi działalność leczniczą pod firmą Heals sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie i w tym celu stosuje następujące nazwy dla swojej działalności leczniczej: Heals, Teledok, Xmedica.
- Siedzibą podmiotu leczniczego jest miasto Warszawa, ul. Sándora Petöfiego 8/10, 01-917 Warszawa.
- Podmiot Leczniczy nie udziela świadczeń zdrowotnych w inny sposób niż świadczenia udzielane w systemie teleinformatycznym lub łączności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.
- Miejscem udzielania świadczeń jest każdorazowe miejsce przebywania osób wykonujących zawód medyczny udzielających tych świadczeń w ramach w systemu teleinformatycznego lub łączności.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są przez Podmiot Leczniczy w ramach stron internetowych: (Zakład Healmee): https://heals.pl/, https://teledok.pl/ oraz https://xmedica.pl/.
- Podmiot Leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne.
- Podmiot Leczniczy może świadczyć specjalistyczne usługi zdrowotne na rzecz innych podmiotów leczniczych zgodnie z zawartymi umowami.
§ 2
Cele i zadania
- Celem Podmiotu Leczniczego jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, przez osoby do tego uprawnione, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.
- Do zadań Podmiotu Leczniczego należy w szczególności udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sposób wskazany w ust. 1 powyżej, jak również prowadzenie badań naukowych, promocja zdrowia, edukacja pacjentów. W szczególności celem są świadczenia zdrowotne związane z badaniem i poradą lekarską, leczeniem, oraz badania diagnostyczne.
- Zadania, o których mowa w § 2, są wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny podmiotu leczniczego, posiadający wymagane odrębnymi przepisami kwalifikacje zawodowe.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są z zachowaniem należytej staranności, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, przy poszanowaniu praw pacjenta oraz zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
§ 3
Struktura organizacyjna, organizacja i zadania poszczególnych jednostek organizacyjnych, warunki współdziałania tych jednostek oraz sposób kierowania jednostkami organizacyjnymi
- Struktura organizacyjna Podmiotu Leczniczego jest jednolita. W strukturze tej nie wyodrębniono oddzielnych jednostek i komórek organizacyjnych.
- W strukturze Podmiotu Leczniczego funkcjonują następujące stanowiska:
- Kierownictwo w postaci zarządu spółki,
- Lekarze.
- Do kompetencji i zadań kierownictwa należy w szczególności:
- prowadzenie spraw Podmiotu Leczniczego;
- reprezentowanie Podmiotu Leczniczego na zewnątrz;
- tworzenie regulaminów i innych aktów wewnętrznych;
- podejmowanie wszystkich decyzji dotyczących działalności Podmiotu Leczniczego, stosownie do postanowień Kodeksu spółek handlowych oraz umowy spółki.
- Do kompetencji i zadań lekarzy należy udzielanie świadczeń zdrowotnych, edukacja Pacjentów, promocja zdrowia.
- Lekarze podlegają w zakresie organizacyjnym kierownictwu.
- Kierownictwo oraz lekarze współdziałają ze sobą w celu zapewnienia należytego funkcjonowania Podmiotu Leczniczego oraz prawidłowości realizowanych świadczeń zdrowotnych.
§ 4
Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
- Działalność Podmiotu Leczniczego polega na udzielaniu ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych.
- Zakres świadczeń zdrowotnych udzielanych przez Podmiot Leczniczy obejmuje:
- ambulatoryjną specjalistyczną opiekę zdrowotną w zakresie chorób wewnętrznych (telemedycyna), alergologii (telemedycyna), dermatologii (telemedycyna), diabetologii (telemedycyna), endokrynologii (telemedycyna), ginekologii (telemedycyna), kardiologii (telemedycyna), neurologii (telemedycyna), ortopedii (telemedycyna), otorynolaryngologii (telemedycyna), pediatrii (telemedycyna), pulmonologii (telemedycyna), seksuologii (telemedycyna), urologii (telemedycyna) i psychiatrii (telemedycyna),
- badania lekarskie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności,
- udzielanie porad lekarskich oraz wydawanie opinii lekarskich za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności,
- udzielanie porad dietetycznych i psychologicznych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności,
- promocję zdrowia.
- Informujemy, że w ramach świadczonych przez nas usług nie są wystawianie recepty: na leki psychotropowe, hormon wzrostu, benzodiazepiny oraz leki narkotyczne.
§ 5
Przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych
- Podmiot Leczniczy udziela świadczeń zdrowotnych wyłącznie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności zgodnie z Regulaminem świadczenia usług telemedycznych poprzez Portal (serwis xmedica.pl (Zakład Healmee) lub aplikacja mobilna).
- Na proces udzielania świadczeń zdrowotnych składa się:
- rejestracja Konta przez Użytkownika,
- wskazanie dolegliwości przez Pacjenta w Portalu,
- wypełnienie przez Pacjenta odpowiedniego dla danej dolegliwości formularza (wniosku o e-konsultację), zawierającego w szczególności informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, dotychczasowym leczeniu, przyjmowanych lekach itp.,
- dokonanie płatności za Usługę,
- weryfikacja formularza (wniosku o e-konsultację) i zawartych w nim danych przez lekarza,
- w zależności od charakteru zamówionej Usługi udzielnie przez lekarza porady medycznej, wydanie zalecenia, zinterpretowanie wyników badań, wystawienie skierowania lub e-recepty lub wystawienie innych dokumentów i podjęcie innych czynności stosownie do okoliczności oraz charakteru Usługi.
- W przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych uwzględnia się:
- prawa i obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa;
- wymogi określone w przepisach prawa;
- zasady etyki zawodowej;
- zasady wynikające z procedur i standardów postępowania wdrożonych w Podmiocie Leczniczym;
- zasady wynikające z obowiązujących standardów medycznych.
- Podmiot leczniczy i jego pracownicy zobowiązują się zachować w tajemnicy informację związaną z pacjentem, a uzyskaną w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
- Podmiot leczniczy prowadzi dokumentację dotyczącą organizacji i funkcjonowania podmiotu.
- Podmiot leczniczy prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych oraz zapewnia ochronę i poufność danych zawartych w tej dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Dokumentacja medyczna prowadzona jest w postaci elektronicznej.
- Świadczenia zdrowotne są udzielane przy użyciu aparatury i sprzętu medycznego właściwego dla rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych, wprowadzonych do obrotu i używania zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Dokumentację medyczną w Podmiocie Leczniczym prowadzi się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
- Dokumentacja medyczna prowadzona jest zgodnie z przepisami prawa wewnętrznie obowiązującego, w szczególności z Kodeksem Etyki Lekarskiej oraz uchwałami organów samorządu zawodowego lekarzy.
- Podmiot Leczniczy udostępnia dokumentację medyczną pacjentom, ich przedstawicielom ustawowym lub osobom przez nich upoważnionym a także osobom bliskim oraz innym podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
- do wglądu w siedzibie spółki;
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków;
- poprzez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej; na informatycznym nośniku danych.
- Kopię dokumentacji medycznej udostępnia się na wniosek o wydanie dokumentacji. Podmiot Leczniczy zobowiązany jest do wydania kopii dokumentacji medycznej bez zbędnej zwłoki, nie później niż 14 dni.
- Udostępnianie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
- W przypadku wydania na żądanie uprawnionych organów i instytucji oryginałów dokumentacji medycznej w Podmiocie Leczniczym należy pozostawić kopię lub pełny odpis wydanej dokumentacji.
§ 6
Wysokość opłat za świadczenia zdrowotne
- Podmiot Leczniczy udziela świadczeń zdrowotnych odpłatnie.
- Wysokość aktualnie obowiązujących opłat dla danej Usługi podana jest w Portalu.
§ 7
Warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą
- W celu zapewnienia prawidłowości leczenia pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, Podmiot Leczniczy współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą lub udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz tych pacjentów.
- Współdziałanie z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą odbywa się z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
- Podmiot Leczniczy może wykonywać usługi medyczne na rzecz innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, publicznych i niepublicznych, na podstawie zawartych umów, określających rodzaj wykonywanych świadczeń zdrowotnych i usług z nimi związanych, sposób ich realizacji i zasady płatności.
- Wykonywanie usług medycznych na rzecz innych podmiotów nie może zakłócać porządku udzielania świadczeń przyjętego wobec pacjentów Podmiotu Leczniczego.
§ 9
Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej
- Dokumentacja medyczna udostępniana jest odpłatna.
- Pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej jest wolne od opłat.
- Opłata za:
- jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – wynosi 0,002,
- jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – wynosi 0,00007,
- udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – wynosi 0,0004
-przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.
§ 10
Reklamacje
- Pacjent, którego prawa zostały naruszone w trakcie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Podmiocie Leczniczym, ma prawo do złożenia reklamacji.
- Organizacja składania i rozpatrywania reklamacji została określona w regulaminie reklamacji, który dostępny jest na stronie internetowej Podmiotu Leczniczego.
§ 11
Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem znajdują zastosowanie właściwe przepisy prawa polskiego.
- Regulamin obowiązuje od dnia 12.06.2024 r.